Wady i zalety ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych

Na co zwrócić uwagę wybierając technologię, w której wzniesione zostaną ściany w nowo projektowanym budynku? Na izolacyjność cieplną przegrody, koszty czy czas potrzebny do jej wymurowania? Faktem jest, że podczas budowy należy brać pod uwagę wszystkie z wyżej wymienionych czynników. Warto zatem znać wady i zalety budowy ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych.

Ściany jednowarstwowe - najtańsza technologia wznoszenia murów

Ściana jednowarstwowa charakteryzuje się niską izolacyjnością cieplną i akustyczną, jak również wysokim ryzykiem występowania mostków termicznych. Najczęściej wznosi się je z materiałów o wysokiej izolacyjności cieplnej. Jednak z uwagi na jednolity materiał ściany, pojawiają się mostki termiczne, szczególnie w miejscu wbudowania nadproży oraz w wieńcach. Wyeliminować można je stosując prefabrykaty zawierające ocieplenie systemowe. Technologia ścian jednowarstwowych charakteryzuje się szybkim czasem wznoszenia kolejnych przegród. Mimo krótkiego czasu budowy, murowanie ścian jednowarstwowych nie jest łatwe - należy szczególnie zadbać o prawidłowe ułożenie elementów konstrukcji z uwagi, iż jest to jedyna warstwa tej przegrody. 

Ściany dwuwarstwowe - najczęściej spotykane rozwiązanie

Ściany dwuwarstwowe to najpopularniejsza technologia wznoszenia ścian w domach jednorodzinnych. Dzieje się tak za sprawą dobrych właściwości izolacyjnych i stosunkowo niskich kosztów wznoszenia danej przegrody. Dowolność w wyborze konkretnego materiału na warstwę nośną i izolacyjną to duży plus tego rodzaju technologii. Warstwa konstrukcyjna może zbudowana być zarówno z cegły pełnej, jak i z bloczków betonowych czy ceramiki poryzowanej. Z kolei wybierając warstwę ocieplenia, którą najczęściej ze względu na swoje właściwości jest styropian, inwestor podejmuje decyzję o jego grubości. 

Nie można jednak zapomnieć o minimalnej grubość ocieplenia, a raczej maksymalnym współczynniku przenikania ciepła określonym przez Polskie Normy. Nie ma jednak przedstawionej minimalnej granicy danego współczynnika. Im niższy współczynnik, tym większa izolacyjność cieplna ściany, a co za tym idzie niższe koszty ogrzewania. 

Decydując się zatem na daną technologię jednym z najważniejszych pytań jest to, czy możemy pozwolić sobie na inwestycję w solidne ocieplenie, które zwróci nam się przez lata użytkowania budynku, czy chcemy jednak wyłącznie zachować minimalne zalecenia. Należy jednak podkreślić fakt, że współczynnik przenikania ciepła zmniejsza się co kilka lat, dlatego sprawdzając zalecane normy w roku bieżącym, mogą one różnić się już od tych przewidywanych na przyszły rok. 

Ściany trójwarstwowe - największa izolacyjność termiczna i akustyczna w przegrodach pionowych

Ściany trójwarstwowe są bezkonkurencyjne pod względem izolacyjności cieplnej. Jak sama nazwa wskazuje technologia opiera się na 3 warstwach, więc do minimum wyeliminowane są tu mostki termiczne, tak często spotykane w pozostałych technologiach. Minusem jest tu zdecydowanie czas i koszt wzniesienia takiej przegrody, lecz warto myśleć o tym jak o inwestycji w przyszłość. 

Decydując się na ścianę trójwarstwową zyskujemy po pierwsze elegancki i estetyczny wygląd elewacji, na którą najczęściej wybierana jest cegła. Ponadto świetne właściwości izolacyjne i akustyczne znacznie redukują hałas dobiegający z zewnątrz i zmniejszają koszty ogrzewania w okresie zimowym. Z kolei w sezonie letnim ściany te są doskonałym izolatorem i zapobiegają nagrzewaniu się budynku. 

Rozpoczynając budowę domu w podanej technologii należy wybrać rzetelną i solidną ekipę budowlaną. Ściany trójwarstwowe wymagają precyzji wykonania i odpowiednich umiejętności, ponieważ ich niewłaściwe wzniesienie może nieść ze sobą negatywne skutki, które mogą doprowadzić do zmniejszenia izolacyjności cieplnej, jak i zawilgocenia samej przegrody.

Którą technologię wybrać?

Wybierając technologię należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie czy chcemy by nasza inwestycja pozwoliła nam na oszczędności w przyszłości, czy jednak pragniemy teraz do minimum zredukować koszty budowy. Ściany jednowarstwowe mimo materiału konstrukcyjnego o wysokich właściwościach izolacyjnych nie są polecane do stosowania w domach, z uwagi na bardzo niski opór ciepła. Do domów energooszczędnych i pasywnych zaleca się z kolei ściany trójwarstwowe z elewacją z cegły, które posiadają najniższy współczynnik przenikania ciepła. Jednak ze względu na warunki ekonomiczne, najczęściej w nowo budowanych domach projektowane są ściany w technologii dwuwarstwowej, z grubością ocieplenia dostosowaną do potrzeb i możliwości inwestora. 

Udostępnij ten wpis