News

3 odsłony

Przyczyny pojawiania się grzybów i pleśni w budynkach murowanych

Wilgoć i pleśń w pomieszczeniach to najczęściej zmora starych domów pozbawionych odpowiedniej izolacji. Zdarzyć się jednak może, że pojawia się ona również w nowo wznoszonych budynkach na skutek błędów projektowych lub wykonawczych. Przyczyn jest naprawdę wiele, jednak warto poznać każdą z nich, by następnie skutecznie ją wyeliminować. 

3 odsłony

Pielęgnacja cegły w pomieszczeniu 

Cegła to ponadczasowy materiał znajdujący swoje zastosowanie nie tylko jako budulec ścian konstrukcyjnych naszych domów. Coraz częściej spotkać ją można również jako materiał wykańczający nasze pomiaszczenia - kuchnię, łazienkę czy salon. Staje się ona widoczna poprzez nieotynkowane ściany lub w przypadku braku ceglanych murów, poprzez ułożenie płytek z cegły. Jednak aby cieszyć się nią na dłużej, należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. 

145 odsłony

Najczęstsze błędy popełniane przy murowaniu ścian

Choć ściany z cegły znane są od wieków, nadal podczas ich wznoszenia popełnianych jest wiele błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd i konstrukcję danego budynku. Niekiedy ekipy budowlane lekceważą podstawowe zalecenia producenta, twierdząc iż nie mają one ostatecznego wpływu na wytrzymałość i żywotność muru. Jednak niekiedy pominięcie jednej warstwy izolacji lub zastosowanie za małego przewiązania może mieć negatywne skutki odczuwalne w późniejszym użytkowaniu budynku.

107 odsłony

Jak wykonać elewację budynku z płytek ceglanych?

Cegła na elewacji to ponadczasowe rozwiązanie. Jeśli marzysz o wykończeniu ścian tym surowcem, a Twój dom już został wybudowany z innych materiałów lub zaprojektowano jego budowę z pustaków - idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku zastosowanie płytek ceglanych na elewacji budynku. Jest to materiał, którego z zewnątrz nie sposób odróżnić od cegły pełnej, oczywiście jeśli zostanie wykonany w solidny i staranny sposób. 

85 odsłony

Tynki gliniane i ich znaczenie w budownictwie ekologicznym

Glina to surowiec, który obecnie przeżywa prawdziwy renesans. Z uwagi na rozpowszechnianie stylu eko oraz naturalnych materiałów, zainteresowanie tym surowcem wzrosło w porównaniu do lat ubiegłych, dlatego oprócz tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych, coraz częściej na ścianach nowych domów pojawiają się niegdyś zapomniane tynki gliniane.

83 odsłony

Mostki termiczne - co to jest i jak je niwelować

Budując dom na samym wstępie skupiamy się na jego wyglądzie - ogólnej bryle budynku czy rozmieszczeniu pomieszczeń. Po wybudowaniu stanu zero pojawiają się z kolej następne kwestie, które warto rozważyć - chociażby jak zapobiec powstawaniu niechcianych mostków termicznych. Jednak, aby się tego dowiedzieć, powinniśmy być świadomi, którą drogą ciepło z naszego domu najszybciej z niego ucieka. 

269 odsłony

Jak wykorzystać cegłę na tarasie i w ogrodzie?

Cegła to materiał cieszący się wciąż dużą popularnością. Oprócz wykorzystywania jej na elewacji naszych domów znaleźć ją można również na podłodze tarasu lub schodach w ogrodzie. Jest to materiał wytrzymały, estetyczny, a także nadający uroku naszej posesji. Co jednak należy wiedzieć, decydując się na ceglane wykończenie powierzchni?

94 odsłony

Cegła w murze i rodzaje jej wiązania

Budując dom, na pewno zastanawiasz się nad wyglądem jego elewacji. Możesz wybrać zwykłe otynkowanie murów lub coraz częściej spotykaną cegłę pojawiającą się na elewacji naszych domów. Jest to materiał wytrzymały i niebywale estetyczny, stanowiący ponadczasowe wykończenie. Ponadto budując elewację z cegły, masz możliwość wyboru rodzaju wiązania, które dodatkowo wyróżni budynek.

85 odsłony

Dlaczego ważna jest izolacja i wentylacja muru z cegły?

Podczas wznoszenia budynku, wiele osób w głównej mierze skupia się na samej konstrukcji, jednak oprócz ogólnej bryły, ważna jest również odpowiednia izolacja i wentylacja, która zapewni prawidłowe użytkowanie obiektu budowlanego. Brak jej obecności może skutkować pleśnią i grzybem w pomieszczeniach, a co za tym idzie szybszą degradacją całej budowli.

166 odsłony

Renowacja elewacji ceglanych

Cegła to materiał używany przez człowieka od wieków. W średniowieczu zainteresowanie nią znacząco wzrosło, przez co stała się ona wtedy podstawowym budulcem. Zainteresowanie tym materiałem nie słabnie również na przestrzeni lat - elewacja z cegły zawsze wygląda elegancko, a ściany z niej wykonane nie wymagają tynkowania. Jednak mimo wytrzymałości, jaką posiada ten materiał, z biegiem czasu również może wymagać renowacji.