Najnowsze trendy w architekturze budynków mieszkalnych i ich wpływ na wybór materiałów budowlanych

Wpływ na najnowsze trudny w architekturze i designie budynków mieszkalnych w dużym stopniu mają w wydarzenia z ostatnich lat. Większa świadomość na temat zmian klimatu, dostęp do nowych technologii czy coraz większa liczba osób pracujących według systemu hybrydowego czy home office, sprawia, że projekty obecnie wznoszonych domów, a także materiały, z których są budowane różnią się od tych wykorzystywanych jeszcze kilka lat temu. 

Ekologiczne materiały budowlane oraz obowiązujące warunki techniczne

Świadomość ekologiczna w społeczeństwie oraz obecnie obowiązujące warunki techniczne w budownictwie wpływają na wybór materiałów budowlanych, a także technologii stosowanych do ogrzewania budynków czy wody oraz wytwarzania energii elektrycznej.  Większą uwagę zwraca się także na wpływ materiałów budowlanych na środowisko naturalne. Jakie więc ekologiczne materiały do budowy i wykańczania pomieszczeń są więc obecnie najbardziej popularne? 

Do tego obowiązujące normy wpływają na wybór nie tylko samych materiałów konstrukcyjnych, ale również grubości izolacji termicznej czy jakości stolarki okiennej oraz drzwiowej. Zarówno ściany, jak i stropy czy dach oraz okna i drzwi w nowo budowanych obiektach muszą posiadać określony maksymalny współczynnik przenikania ciepła

Odnawialne źródła energii w budynkach mieszkalnych

Pompy ciepła, fotowoltaika czy kolektory słoneczne spotkane są nie tylko w domach pasywnych czy energooszczędnych. Coraz więcej osób wybiera te technologie przy budowie domu, jak również przy modernizacji istniejących obiektów. Jest to skuteczny sposób na uniezależnienie się od energii pochodzących, chociażby z elektrowni jak również dynamicznie zmieniających się cen. 

Ponadto zauważalny jest także trend inteligentnych technologii. Tak zwana automatyka budynkowa pozwala zarządzać danym obiektem z jednego miejsca, jak również podczas wyjazdów, co wpływa na samo bezpieczeństwo obiektu - właściel może sprawdzić co dzieje się w domu będąc setki kilometrów od miejsca zamieszkania. Zdecydowanie technologie te zwiększają także funkcjonalność pomieszczeń, gdzie chociażby ogrzewanie uruchamiane jest automatycznie,  gdy temperatura spada poniżej tej ustalonej, jak również wyłączane jest, gdy nie ma już konieczności dalszego ogrzewania pomieszczenia. Rozwiązanie to więc wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji, jednocześnie podnosząc komfort użytkowania.  

Układ pomieszczeń w nowych domach i mieszkaniach

Praca hybrydowa czy wyłącznie zdalna przyjęła się w systemie wielu firm. Skutkiem tego w wielu domach konieczne było stworzenie miejsca do pracy, a w nowych projektach, często osobnych pomieszczeń w postaci gabinetu. Oddzielna, zaaranżowana przestrzeń do pracy jest więc na ten moment standardem. Dużą uwagę zwraca się tu także na design - elementy wykorzystywane w projekcie często bazują na naturalnych materiałach i kolorach, które wpływają na koncentrację podczas pracy. 

Cegła ręcznie formowana jednym z trendów w architekturze

Nasza cegła ręcznie formowana jest chętnie wybieranym materiałem nie tylko z uwagi na jej estetykę, ale również wytrzymałość oraz ekologiczność. Wytwarzana z naturalnych surowców znajdujących się w okolicach cegielni, jest produktem przyjaznym środowisku.  Z powodzeniem wykorzystywana jest jako element konstrukcyjny ścian nośnych, elewacji, czy filarów, które wystawione są na działanie czynników atmosferycznych, jak również jako element dekoracyjny w salonie, sypialni kuchni i łazience. 

Udostępnij ten wpis