Czy budowa domu w jeden sezon jest możliwa?

Czy można wybudować dom w jeden sezon? Pytanie to zadaje sobie niejedna osoba będąca w fazie planowania tej ogromnej inwestycji. Jest to prawdziwe przedsięwzięcie, które powinno być poprzedzone skrupulatną analizą. Niektórzy decydują się na rozłożenie tej inwestycji na lata, inni pragną jak najszybciej wprowadzić się do swoich wymarzonych czterech kątów. Pomijając względy ekonomiczne, należy również brać pod uwagę kwestię technologiczną. Czy w takim razie jeden sezon wystarczy, aby wybudować i wykończyć dom w technologii tradycyjnej?

Co może wpłynąć na opóźnienie budowy domu?

Budowa domu w jeden sezon to nie lada wyzwanie. Czy przemyślany projekt, wysokiej jakości materiały dostarczone na czas i solidna brygada budowlana to klucz do sukcesu? Wydawać by się mogło, że to wystarczy do zachowania terminowości, jednak budowa to miejsce, gdzie czeka na nas wiele niespodzianek.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na warunki atmosferyczne. Mimo że wytyczenia ław fundamentów i wykonanie wykopów możemy rozpocząć jeszcze zimą, tak już samo betonowanie należy realizować, dopiero gdy termometry wskażą minimum +5°C, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Temperatura niższe i poranne przymrozki mogą negatywnie wpłynąć na wiązanie i twardnienie naszych elementów betonowych, co skutkować może kolejno ich pękaniem i obniżeniem wytrzymałości.

Na prawidłowe twardnienie mieszanek betonowych, negatywnie wpływa deszcz, jak również zbyt wysoka temperatura powietrza. Zaleca się wykonywanie wszelkich prac murarskich, a także betonowanie w temperaturze nieprzekraczającej +25°C. Zbyt ciepłe powietrze może powodować szybkie odparowywanie wody z mieszanek betonowych i zapraw, czego konsekwencją będzie również pękanie i łuszczenie się powierzchni.

Oprócz warunków atmosferycznych, które mają bezpośredni wpływ na czas wykonywania innych robót budowlanych, na wydłużenie prac mogą wpłynąć także warunki gruntowe. Podczas trwania wykopów okazać się może, że woda gruntowa jest wyżej niż zakładano lub że grunt nośny nie znajduje się na tej samej wysokości na całej powierzchni wznoszonego obiektu. Należy wtedy skontaktować się z projektantem i nanieść poprawki uwzględniające nowe warunki gruntowe, co również wymaga czasu.

Ważnym aspektem jest posiadanie zorganizowanych pracowników, jednak w przypadku budowy i wykończenia całego domu mamy często kontakt z kilkoma brygadami. Mimo wszelkich starań zdarzyć się może, że prace na ich wcześniejszym obiekcie zostały opóźnione, co wpływa kolejno na czas realizacji naszego budynku.

Minusy budowy domu w jeden sezon

Decydując się na budowę domu w jeden sezon musimy być świadomi stresu, który nas czeka. Budowa domu zawsze niesie ze sobą spore emocje, jednak jego postawienie w jeden sezon, jest naprawdę intensywnym czasem, w którym nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek niedociągnięcia. 

Należy zwrócić także szczególną uwagę na kwestie technologiczne, które niesie ze sobą budowa w jeden sezon. Technologia tradycyjna jest najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym w Polsce. Żelbetowe ławy, ściany z elementów drobnowymiarowych, czyli pustaków lub cegieł, strop gęstożebrowy i drewniana więźba dachowa to systemy najczęściej wybierane w naszym kraju. Jednak do ich wykonania potrzebujemy ogromnej ilości wody - zarówno do betonowania, jak i murowania czy tynkowania. Po prawidłowym związaniu i stwardnieniu woda jest odprowadzana z danego materiału, jednak w przypadku domu, którego wznoszenie trwa jeden rok, odparowywanie jej ma miejsce w czasie, gdy domownicy wprowadzą się już do swojego wymarzonego mieszkania. Konieczne jest wtedy regularne i długie wietrzenie pomieszczeń, co niestety w okresie zimowym nie jest zbyt pożądane.

Mimo że budynek posadowiony jest na gruncie nośnym, to zawsze następuje jego osiadanie, głównie w pierwszym roku po jego wzniesieniu. W przypadku równomiernego osiadania nie odczujemy jego skutków po otynkowaniu i pomalowaniu ścian, jednak często zdarzyć się może, że budynek nie osiada równomiernie. Chociaż nie jest to widoczne gołym okiem na skutek nierównomiernego osiadania budowli tynk obecny na ścianach może tworzyć mikro pęknięcia, niewyglądające estetycznie. Nie ma to jednak wpływu na stabilność konstrukcji naszego budynku.

Podsumowanie

Decydując się na budowę domu w jeden sezon powinniśmy być świadomi możliwości wystąpienia opóźnień z przyczyn niezależnych od człowieka. Złe warunki gruntowe, kapryśna pogoda, opóźnienia spowodowane zepsuciem się sprzętu budowlanego to tylko niektóre z czynników wpływających na przesunięcie się prac budowlanych. Budowa ta jednak niesie duże korzyści ekonomiczne, szczególnie w okresie tak dynamicznie zmieniających się cen materiałów budowlanych. Decydując się na zakup materiałów i ich budowę w jak najkrótszym czasie, wyeliminujemy do maksimum wzrost ich cen i koszt za roboczogodziny naszych pracowników.

Udostępnij ten wpis