Budując dom, na pewno zastanawiasz się nad wyglądem jego elewacji. Możesz wybrać zwykłe otynkowanie murów lub coraz częściej spotykaną cegłę pojawiającą się na elewacji naszych domów. Jest to materiał wytrzymały i niebywale estetyczny, stanowiący ponadczasowe wykończenie. Ponadto budując elewację z cegły, masz możliwość wyboru rodzaju wiązania, które dodatkowo wyróżni budynek.

Czy ważne jest zachowanie przewiązania muru?

Podczas wznoszenia murów konieczne jest zastosowanie odpowiedniego przewiązania. Zapewnia ono sztywność i wytrzymałość danego elementu. Cegły wzajemnie na siebie zachodząc, tworzą zwartą konstrukcję, odporną na silny wiatr czy uderzenie. Brak odpowiedniego przewiązania elementów murowych, skutkuje słabą sztywnością przegrody pionowej oraz zwiększa prawdopodobieństwo powstania rys w murze. Mur obciążany jest głównie osiowo - przez to pojawiają się rysy szczególnie w źle wykonanych spoinach pionowych. Stosując zazębianie się cegieł, zmniejszamy naprężenia występujące w murze, a co za tym idzie powstawanie nieestetycznych rys. 

Wiązanie wozówkowe - najszybszy rodzaj wiązania muru z cegły

Wiązanie wozówkowe cegieł jest najszybszym i najłatwiejszym rodzajem przewiązania muru - z tego to powodu cieszy się ono dużą popularnością. Z zewnątrz widoczna jest wyłącznie wozówka cegły - można jednak wbudowywać ją z przesunięciem równym wartości  ½  lub ¼ długości cegły - w obu przypadkach zostanie zapewniona właściwa sztywność wznoszonej konstrukcji.  

mp9zPIFKl6R56DYUDhcWmWfvLYmCOFS2PJSdpZEu

Rodzaje wiązania główkowego

Przy wyborze wiązania główkowego mamy do wyboru znacznie większą ilość odmian. Mianownikiem łączącym wszystkie rodzaje tych wiązań, jest układanie cegieł w taki sposób, by zapewnić widoczność główki cegły. W wiązaniu flamandzkim na przemian układane są główki z wozówką cegły, co sprawia wrażenie powstania szachownicy. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj wiązania był popularny, głównie w regionach Belgii, jednak szybko zyskał popularność w innych częściach świata. W sąsiednim kraju spotkać można było natomiast wiązanie polegające na układaniu czterech warstw wozówkowo, jednak już w kolejnej warstwie pojawiały się cegły ułożone wyłącznie główką w kierunku lica muru. 

Fo9vzlHIWjtNv7Y0yfcZL8nhq5rK4b52aY5Gcjej

_aflEpW65nmb3iamh2oXvZyBdwWJvGcR4luvLII0

W Polsce największą popularnością cieszyło się już od średniowiecza wiązanie gotyckie, nazywane również polskim. Spotkać je można na elewacjach większość kościołów z cegły, jak również na murach zamków i kamienic. Polega ono na murowaniu główek w kolumnie z przesunięć o połowę długości, która znajduje się pomiędzy wozówkami. Drugim najczęściej spotykanym sposobem murowania cegieł w naszym kraju jest wiązanie kowadełkowe, zwane inaczej pospolitym. Jak sama nazwa wskazuje - elementy z których powstaje mur, układają się w kształt kowadełek, tworząc regularny i powtarzający się schemat. Sposób wykonania danego wiązania różni się w zależności od grubości danego muru - w przegrodach o grubości ½ cegły wszystkie elementy układane są wozówko i przesunięte są o połowę długości cegły, natomiast w grubszych murach w każdej z warstw pomiędzy główki cegły układane są dwie wozówki. 

f-cXR8TUImzsoBpiIbhch5-g-LnNiYbMJl1Iuheh

EclD1lFZ7E_qo6ach4KSqfRx1LNAZQLSvZVh32Ay

Wybierając natomiast wiązanie krzyżykowe, należy na przemian układać cegły warstwą główkową i wozówką - daje to efekt widocznych krzyżyków na licu muru. Coraz rzadziej jednak stosuje się to wiązanie z uwagi na czas konieczny do wymurowania muru - im bardziej skomplikowana kombinacja cegieł, tym więcej zajmuje jego prawidłowe wymurowanie. 

ZxSiHnsEE8EDdEHXzmnlJbDDAoh8IACrA27B4Iqq

Jaki rodzaj wiązania cegły wybrać przy wznoszeniu muru?

Wybierając, wiec sposób wiązania cegły należy brać pod uwagę głównie czas, którym dysponujemy, ale również umiejętności naszej brygady. Elewacje z wiązaniem krzyżykowym czy gotyckim z pewnością wyglądają efektowniej, jednak to właśnie wiązania wozówkowe są najczęściej spotykane na murach polskich domów. Poza czasem koniecznym do wznoszenia muru wynika to również z grubości, jaką mają elewacje - najczęściej jest to warstwa o grubości ½ cegły pełniąca wyłącznie funkcję osłonową i zapewniające odpowiednią estetykę budowli. W przypadku wiązania krzyżykowego najmniejsza grubość, która zapewni widoczność wzorów, bez dodatkowego cięcia cegieł wynosi szerokość jednej cegły - jest to, więc grubości dwa razy większa niż najczęściej spotykany wymiar elewacji. Należy zatem pamiętać, że wraz z grubością muru, rośnie też jego cena i koszty związane z jego wzniesień. 

Udostępnij ten wpis