Coraz większe zainteresowanie w gronie inwestorów i architektów zyskuje cegła formowana ręcznie – głównie z uwagi na jej niepowtarzalny i oryginalny wygląd. Rozpoczynając budowę swojego domu warto znać jednak podstawowe różnice między cegłą wytwarzaną ręcznie a tą produkowaną maszynowo. Znajomość właściwości, jakie mają dane materiały budowlane pozwoli podjąć właściwą decyzję przy ich zakupie.
Cegła formowana ręcznie – jej nasiąkliwość i wytrzymałość w porównaniu do cegły produkowanej maszynowo
W przypadku wykorzystywania cegły formowanej ręcznie zaleca się stosowanie specjalnych zapraw przeznaczonych do cegieł o podwyższonej nasiąkliwości. Ich użycie znacznie zmniejsza nasiąkliwość wyrobów ceramicznych i niweluje oddzielanie się zaprawy od elementu murowego w miejscu styku. Z uwagi na większą nasiąkliwość cegieł wytwarzanych ręcznie od tych produkowanych maszynowo, woda ze zwykłej zaprawy może zostać wchłonięta, zanim nastąpi jej całkowite stwardnienie. Skutkować to może spękaniem i brakiem przyczepności elementów.
Cegły formowane ręcznie wykazują zbliżoną wytrzymałość do cegieł produkowanych maszynowo. Często jednak piasek znajdujący się na ich licu może być mylnie odbierany jako niepoprawne lub wadliwe wykonanie produktu. Ma on jednak na celu ochronę cegły przed zanieczyszczeniem. Podczas murowania często dochodzi bowiem do zabrudzenia się elementów murowych – w przypadku cegieł formowanych ręcznie wystarczy delikatnie oczyścić ich lico z zaschniętej zaprawy, aby uzyskać efektowną elewację czy ścianę w naszym pomieszczeniu.
Wizualne różnice między cegłą formowaną ręcznie a produkowaną maszynowo
Każda cegła formowana ręcznie wykonana jest z największą dbałością o szczegóły. W cegłach produkowanych maszynowo, z uwagi na przemieszczanie się produktów na linii produkcyjnej, często jedna ze stron posiada ubytki i wyszczerbienia. Problem ten nie występuje w przypadku cegieł formowanych ręcznie, gdzie każda strona wykonana jest z taką samą dokładnością i precyzją.
Cegły produkowane maszynowo posiadają dokładnie taki sam kształt, fakturę i wybarwienie. W przypadku cegieł wytwarzanych ręcznie każda z nich ma oryginalny i niepowtarzalny wygląd. Wytworzone pracą ludzkich rąk zyskują unikatowe właściwości, przez co żadna cegła nie jest taka sama. Zaleca się zatem podczas murowania korzystanie z co najmniej trzech palet, które pozwolą uzyskać równomierne wybarwienie elewacji.
Cegła ręcznie formowana Manufaktury Cegły Cekobud
Cegła produkowana w naszej Manufakturze Cegły Cekobud to połączenie tradycji, precyzji i doświadczenia czterech pokoleń. Opierając proces produkcji na metodach rzemieślniczych jesteśmy jednym z niewielu zakładów w Polsce, gdzie cegły wytwarzane są wciąż tradycyjnym sposobem. Naszych cegieł z powodzeniem możesz używać do budowy ścian, które nie będą w przyszłości otynkowane. Precyzyjne wytwarzanie cegieł ręcznie formowanych zapewni niepowtarzalny wygląd elewacji i ścian wewnętrznych w Twoim domu.