Jak pozbyć się wilgoci z budynków – metody osuszania murów ceglanych

Wilgoć w budynku to zmora nie tylko starych i źle zaizolowanych domów, ale również nowo wznoszonych obiektów. Problem ten dotyka szczególnie tych domów, które zostały wybudowane i wykończone w jednym sezonie budowlanym. Skutkowało to kumulacją wilgoci we wbudowanych materiałach oraz szczelnym zamknięciem pomieszczeń. Przez to para wodna i wilgoć zamiast wydostać się z budynku, została w nim zatrzymana i stała się idealnym podłożem do rozwoju grzybów i pleśni. Jak zatem pozbyć się już obecnej wilgoci w naszych domach? Wszystko zależy od tego, co wpłynęło na obecny w nim poziom wilgotności.

Odkopanie fundamentów – tradycyjny sposób na pozbycie się wilgoci

Tradycyjnym sposobem osuszania ścian w budynkach jest odkopanie ich fundamentów. Należy jednak w tym przypadku pamiętać o warunkach bezpieczeństwa i nie odkopywać naraz całej długości przegrody. Spowodować to może powstanie pęknięć w murze, a nawet utratę stateczności całego budynku przy słabszych konstrukcjach. Najbezpieczniej jest bowiem osuszać fundamenty na długości 1 – 1,5 m na przemian z ich zasypaną częścią. Warto jednak przed rozpoczęciem prac skonsultować je z konstruktorem, aby nie naruszyć konstrukcji budowli. Metoda ta wymaga jednak dużo czasu i wysiłku koniecznego do odsypania całego obiektu, a także istnieje ryzyko ciągłego zalewania ścian z uwagi na rozciągnięcie w czasie i możliwość występowania deszczów. 

Nowe metody osuszania zawilgoconych murów ceglanych

Metoda iniekcji to znany sposób na pozbycie się wilgoci z murów ceglanych. Polega ona na wstrzykiwaniu preparatu w głąb zawilgoconej konstrukcji murowej. W pierwszej fazie należy jednak pozbyć się zawilgoconego tynku z obszaru muru, który planujemy osuszyć, a kolejno wykonać nawiercanie otworów na około ¾ grubości przegrody. Z uwagi na to warto powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu nie naruszą konstrukcji budynku. Warto zwrócić uwagę na preparat, który będziemy wykorzystywać do iniekcji krystalicznej i upewnić się, czy można stosować go również wewnątrz pomieszczeń. Niestety niektóre rodzaje roztworów zawierają związki lotne, niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie, przeznaczone do stosowania wyłącznie na zewnątrz. Miejsce iniekcji należy zabezpieczyć masą akrylową lub szpachlą, co zapobiegnie wyciekaniu płynu. Płyn do iniekcji krystalizuje się na skutek kontaktu ze związkami alkalicznymi, ograniczając w ten sposób podciąganie kapilarne wody. Iniekcje należy powtarzać w zależności od stopnia zawilgocenia i grubości muru.

Kolejną metodą jest zastosowanie elektroosmozy, czyli bezinwazyjnego procesu osuszania murów z cegły, nienaruszającego konstrukcji naszych budynków. Wykorzystuje ona działanie słabych fal magnetycznych, które odwracają proces kapilarnego podciągania wody w murach. Skutkuje to zatrzymaniem podciągania wody przez mur, a następnie jego osuszeniem. Wykorzystuje się ją do ususzenia murów z cegły, betonu i kamienia. Jest to jednak powolny proces, ponieważ jego efekty można zauważyć dopiero po kilku miesiącach od zastosowania. W tym czasie urządzenie musi regularnie oddziaływać na zawilgocone przegrody – jego zaletą jest jednak fakt, że z pomieszczeń, w których odbywa się osuszanie murów, nie jest konieczne wynoszenie wyposażenia. 

Udostępnij