Czteropokoleniowe doświadczenie w tworzeniu doskonałej jakości cegieł licowych – elewacyjnych jest podstawą ponownego rozkwitu Manufaktury, która staje się największym producentem Cegły Kraśnickiej Ręcznie Formowanej.
Obecnie pracujemy nad zwiększeniem wydajności produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produktu. Inwestycje w infrastrukturę produkcji pozwolą również na szybkie reakcje w odpowiedzi na zmiany na rynku.
Lokalizacja cegielni sprzyja jej rozwojowi – wyłącznie na terenach Kraśnika są ziemie tak bogate w zasoby lessowe, co w pełni wykorzystujemy przy produkcji naszych wyrobów. Jeszcze w latach 70. XX w. na tych terenach obecnych było około 75 zakładów ceramicznych – dziś zostało wyłącznie kilka, w tym nasza Manufaktura Cekobud, która dzięki wiedzy i doświadczeniu właścicieli i pracowników nadal wytwarza cegły tradycyjną metodą.
Rzemieślnicza, ręczna produkcja naszych cegieł warunkuje niszowość produktu na rynku, tym samym nadając jej miano szlachetnej i wyjątkowej “cegły z duszą”. Jej wyjątkowy kształt powstaje w procesie ręcznego formowania.
Cegły posiadają na każdym licu delikatne żłobienia wynikające z ułożenia gliny w formie, co nadaje jej naturalnego i niepowtarzalnego charakteru naturalnej cegły.
Kolorystyka cegieł ręcznie formowanych jest wyjątkowa i ponadczasowa. Cegły uzyskują szlachetne odcienie pochodzące z wypału naturalnych minerałów, dzięki czemu emanują przyjemnym „ciepłem” prawdziwej ceramiki.
Zwykło się u nas mawiać, że nie ma dwóch identycznych cegieł – każda jest jedyna w swoim rodzaju. Taka produkcja opierająca się na wysokiej dbałości i staranności przyciąga coraz większe grono świadomych i wymagających konsumentów z naszego kraju i Europy, którzy doceniają jej oryginalność i naturalne piękno.
Cegła ręcznie formowana to wysoka jakość i dbałość o najmniejszy szczegół. Tu każde lico naszej cegły jest dopracowane, co daje możliwość jej wmurowywania z każdej strony wozówki, główki czy podstawy – w odróżnieniu od cegieł produkowanych maszynowo, w których jedna strona jest zniszczona z uwagi na przemieszczanie się cegły po taśmie produkcyjnej.
Cegły z naszej Cegielni są wykorzystywane do wznoszenia elewacji, ogrodzeń, dekoracji i stylizacji wnętrz oraz aranżacji ogrodów. Ponadto nasze cegły i płytki są od lat stosowane w budownictwie mieszkaniowym, publicznym i sakralnym, służą także do renowacji zabytków z okresu gotyku, renesansu i późniejszych epok.
Ręczne formowanie cegieł i szeroki wybór kształtów pozwala na indywidualne dopasowanie wymiarów cegieł do elementów już wbudowanych w danym budynku, co umożliwia jeszcze dokładniej odtworzyć zabytkowe mury i klimat dawnych lat.