Tynki to podstawowe materiały spotykane w każdym domu – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Pokrycie tynkiem ściany czy sufitu ma na celu wygładzenie jej powierzchni oraz ochronę konstrukcji przed czynnikami zewnętrznymi – chociażby parą wodną.
W przypadku budowy czy remontu domu najczęściej spotkać można tynki cementowo-wapienne i gipsowe. Coraz więcej osób jednak wybiera obecnie także tynki gliniane z uwagi na ich wyjątkowe właściwości.
Co to jest tynk gliniany i jakie są jego właściwości?
Tynk gliniany to w rzeczywistości mieszanka gliny, wody i drobnego kruszywa. W celu lepszej plastyczności i przyczepności w składzie znaleźć można także lekkie wypełniacze czy spoiwa hydrauliczne i powietrzne. Tynk na spoiwie glinianym to produkt ekologiczny – składa się on w głównej mierze z naturalnych surowców, co sprawia, że jest to materiał przyjazny środowisku.
Jedną z zalet tynku jest bez wątpienia regulacja wilgotności, jaką wykazuje w obiektach. Standardowo wilgotność w pomieszczeniach utrzymuje się na poziomie blisko 60-65%, a w przypadku pomieszczeń z tynkiem glinianym osiąga wartość 45-55%. Niska wilgotność zapobiega tworzeniu się grzybów i pleśni w mieszkaniu, co jednocześnie poprawia jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. Jest to cecha szczególnie ważna dla alergików.
Ponadto duży ciężar objętościowy masy sprawia, iż doskonale kumuluje ciepło i oddaje je, gdy pomieszczenie się wychładza. Tynk ten równie dobrze, jak ciepło, izoluje i pochłania dźwięki.
Tynk gliniany a cementowo-wapienny
Popularnym tynkiem wybieranym przez wielu inwestorów jest tynk cementowo-wapienny. Cieszy się on dużą popularnością z uwagi na dostępność tego materiału i swą niską cenę. Produkt ten cechuje także łatwość obróbki oraz dobra przyczepność do podłoża – można stosować go również w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci.
Podobnie sytuacja wygląda z tynkiem glinianym z tym że jest to produkt w pełni ekologiczny. Doskonale sprawdzi się Baza na płyty gliniane lub regipsy, oraz drobnoziarniste wykończenie w różnych kolorach. Z powodzeniem zastosować go można także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka czy kuchnia z uwagi na jego właściwości zapobiegające rozwojowi grzybów i pleśni w pomieszczeniu.
Tynk gliniany od Manufaktury Cegły Cekobud
W naszej ofercie również dostępne są tynki gliniane drobno i gruboziarniste, a także te strukturalne, które doskonale sprawdzą się jako materiał wykończeniowy ścian i sufitów w domach i mieszkaniach. Choć wielu osobom tynki gliniane kojarzą się z beżowym odcieniem i kolorem ziemi, w naszym sklepie dostępne są także w białej kolorystyce. Pozwala to na pozostawienie tynku jako ostatniej warstwy ściany niewymagającej malowania.
Zarówno tynki gliniane, jak i cegły ręcznie formowane dostępne w naszym sklepie to produkty ekologiczne i przyjazne środowisku. Pozwala to na dopasowanie oferowanych przez nas materiałów do każdego rodzaju wnętrz – naturalność jest bowiem uniwersalna i ponadczasowa. Tynk gliniany czy cegłę ręcznie formowaną wykorzystać można w stylu prowansalskim, skandynawskim, industrialnym czy loftowym. Materiały te sprawdzą się świetnie również w przypadku wykorzystania ich w domach energooszczędnych i pasywnych.