Jak wykonać ogrodzenie z cegły?

Wiosna to czas prac w ogrodzie – jest to również dobry moment na naprawę lub budowę nowego ogrodzenia. W poniższym artykule dowiesz się jak wykonać ogrodzenie z cegły, jaką cegłę najlepiej wybrać do jego budowy oraz o czym należy pamiętać przy wznoszeniu konstrukcji.

Rodzaje ogrodzenia z cegły

Dobrze wybudowane ogrodzenie z cegły to solidne zabezpieczenie działki na lata. Istnieje jednak kilka możliwości zastosowania cegły – zbudować z nich można lite ogrodzenie, które skutecznie odgrodzi posesję od otoczenia zewnętrznego. Jest to doskonały sposób na odizolowanie działki od hałasu pochodzącego z ruchliwej ulicy czy spojrzeń przechodni.

Znacznie częstszym rozwiązaniem jest jednak wykonanie podmurówki oraz słupków z cegły, oraz łączenie jej z przęsłami kutymi, nowoczesnymi czy też drewnianymi. Ogrodzenie to stanowi wtedy solidne wyznaczenie granic działki, jednocześnie nie odcinając jej wizualnie od przestrzeni wokół.

Jaką cegłę wybrać do zbudowania ogrodzenia?

Najczęstszą cegłą wybieraną do budowy ogrodzenia jest cegła klinkierowa. Jeśli jednak chcemy osiągnąć naturalny i niepowtarzalny efekt, dobrym wyborem w tym przypadku będzie cegła ręcznie formowana. Wykonane z niej ogrodzenie z pewnością wyróżni się na tle pozostałych. Wybierając cegłę, należy zwrócić także uwagę na jej wybarwienie – na rynku oprócz wyrobów o charakterystycznym czerwonym odcieniu, dostępne są także te w kolorze brązowym, beżowym czy malinowym.

Fundamenty i zbrojenie ogrodzenia z cegły

Budując ogrodzenie z cegły nie można zapominać o kwestiach konstrukcyjnych. Pod mur lity czy też podmurówkę i słupki należy wykonać fundament, który zapewni odpowiednią stabilność. Jest to szczególnie ważne w przypadku niejednorodnego gruntu. Głębokość, na jakiej powinien znaleźć się fundament uzależniona jest od strefy przemarzania gruntu w danym regionie – w Polsce wartość ta waha się od 0,8 m na zachodzie do nawet 1,4 m w północno-wschodniej części kraju. Fundament najczęściej wykonywany z betonu, wymaga zbrojenia – jego dokładne rozmieszczenie, ilość oraz średnica poszczególnych prętów zależy od ciężaru własnego danego ogrodzenia jak również sił zewnętrznych, które będą na niego oddziaływać, takich jak wiatr czy parcie gruntu. Najczęściej jednak zbrojenie składa się z 4 stalowych prętów o średnicy od 12 do 16 mm oraz łączących je strzemion. Zbrojenie należy ułożyć w odległości blisko 5 cm od lica konstrukcji, co zapewni mu odpowiednią otulinę, chroniącą je przed korozją i wilgocią. 

Izolacja ogrodzenia z cegły

Wykwity na murze to często spotykany problem. Spowodowane są one z reguły brakiem odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, przez co woda z gruntu jest podciągana przez wyższe partie muru. Sole zawarte w wodzie osadzają się na zewnętrznej stronie muru, przyczyniając się do powstania charakterystycznych zacieków. Do izolacji poziomej ogrodzenia polecane jest użycie papy lub masy bitumicznej.

Cegła ręcznie formowana od Manufaktury Cegły Cekobud

W naszej ofercie dostępne są cegły ręcznie formowane charakteryzujące się pełną mrozoodpornością i wysoką wytrzymałością, co umożliwia ich zastosowanie w elementach konstrukcyjnych, takich jak ściany, słupy, trzpienie czy też ogrodzenia. Produkty dostępne są w różnych odcieniach, co pozwoli na dobranie odpowiedniego wybarwienia do zastanej architektury.


Ponadto oprócz samych cegieł, w naszym sklepie znaleźć można także płytki ceglane ręcznie formowane oraz zaprawy murarskie polecane do murów o podwyższonej nasiąkliwości. Zastosowanie ich dodatkowo eliminuje powstawanie wykwitów wapiennych, z uwagi na zawartość trasu reńskiego w zaprawie, odpowiedzialnego za wiązanie resztek wodorotlenku wapnia.

Udostępnij