Cegła ręcznie formowana to jeden z tych materiałów, których sposób produkcji nie zmienił się od lat. Powodem tego nie jest niechęć właścicieli do nowych technologii, a wręcz przeciwnie – szacunek do tradycji i zaangażowanie w produkcję cegły według tradycyjnych zasad. Czym zatem wyróżnia się cegła ręcznie formowana? I czy warto wykorzystać ją jako materiał budulcowy w domu jednorodzinnym?
Cechy charakterystyczne cegły ręcznie formowanej
W Manufakturze Cegły Cekobud mawia się, iż nie ma dwóch identycznych cegieł. Zdanie to jest w pełni prawdziwe – cegły i płytki ceglane, również dostępne w naszej ofercie, są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Wytwarzane pracą ludzką rąk zyskują niepowtarzalny wygląd – cegły formowane nawet przez jedną i tę samą osobę różnią się od siebie fakturą czy wybarwieniem. W całym jednak procesie jej tworzenia jedna cegła może przejść nawet przez osiem par rąk, często na licu obecne są więc odciski palców pracowników. Łączy je mimo wszystko wspólny mianownik – wysoka jakość, dbałość o szczegóły oraz fakt, iż nasza ceramika jest przyjazna środowisku.
Jak wytwarzamy cegłę ręcznie formowaną?
Cegły wytwarzamy z pokładów lessowych dostępnych w okolicy naszego zakładu – pozwala to nam ograniczyć transport do minimum. Podobnie sytuacja wygląda z samą produkcją, suszeniem i magazynowaniem cegły. Przy wytwarzaniu naszej cegły główną siłą napędową jest praca ludzkich rąk – nie linie produkcyjne, jak bywa to w przypadku cegły produkowanej mechanicznie. Początkowe suszenie cegły odbywa się na świeżym powietrzu, kolejno w specjalnie przygotowanych do tego piecach. Cegłę magazynujemy w drewnianych wiatach na terenie naszego zakładu.
Cegła jako materiał budulcowy i dekoracyjny
Cegła ręczne formowana sprawdzi się zarówno jako materiał budulcowy oraz dekoracyjny. Z cegły z powodzeniem powstają ściany nośne, działowe, osłonowe czy też elewacje. Mimo produkcji ręcznej nasza cegła posiada pełną wytrzymałość i mrozoodporność, dlatego bez obaw można wykorzystać ją do budowy konstrukcji nośnych zewnętrznych, narażonych na działanie czynników atmosferycznych takich jak śnieg, grad, deszcz czy mróz. Płytki ceglane lub nieotynkowane ceglane mury wykorzystywane są obecnie w aranżacji wnętrz. Materiał ten świetnie sprawdza się w salonie, pokoju, jak i w kuchni czy w łazience. Cegła ociepla bowiem wnętrze, nadając mu przytulności i unikatowego charakteru.
W naszej ofercie posiadamy cegły i płytki ceramiczne o różnym zabarwieniu, co pozwala dopasować ją do określonego stylu i wystroju wnętrza – dostępne są cegły o intensywnym czerwonym wybarwieniu, w malinowych lub pomarańczowych odcieniach, a także te w kolorze brązu z widocznym ożużleniem.