Podczas wznoszenia budynku, wiele osób w głównej mierze skupia się na samej konstrukcji, jednak oprócz ogólnej bryły, ważna jest również odpowiednia izolacja i wentylacja, która zapewni prawidłowe użytkowanie obiektu budowlanego. Brak jej obecności może skutkować pleśnią i grzybem w pomieszczeniach, a co za tym idzie szybszą degradacją całej budowli.
Prawidłowa hydroizolacja fundamentu
Aby skutecznie zaizolować ściany, należy na wstępnie wiedzieć dokładnie jakie izolacje są wymagane do prawidłowego funkcjonowania budowli. Pierwszą ważną izolacją w naszych domach jest izolacja wodochronna fundamentów i ścianek fundamentowych – zapewnia ona ochronę przed wilgocią znajdującą się w gruncie, jak również chroni przed wodami opadowymi. W tych przypadkach wystarcza stosowanie lekkiej lub średniej izolacji, natomiast jeśli budynek wznoszony jest w gruncie, w którym poziom wody gruntowej występuje wysoko – konieczne jest wtedy stosowanie ciężkiej izolacji wodochronnej.
Zaleca się również wykonanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej oddzielającej ściankę fundamentową od dalszej części muru – zapobiegnie to podciąganiu wilgoci z gruntu do konstrukcji znajdującej się ponad poziomem terenu. Gdy budynek jest podpiwniczony, zaleca się również wykonanie izolacji poziomej pod stropem piwnicy.
Brak izolacji termicznej sprzyja podwyższonej wilgotności w budynku
Prawidłowo wykonana izolacja fundamentów nie wystarczy do zapewniania ochrony przed zawilgoceniem i prawidłowego użytkowania całego budynku. Konieczne jest również wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej – jej brak może przyczynić się do zwiększenia wilgotności w danym pomieszczeniu oraz strat ciepła. Przy obecności mostków termicznych lub całkowitym braku izolacji powstają tzw. punkty rosy. Są to miejsce widoczne szczególne w sezonie zimowym, gdy temperatura na zewnątrz znacznie spada – wtedy na skutek równicy temperatur, para wodna skrapla się, a na ścianach powstaje idealne podłoże do rozwoju pleśni i grzybów. Jest to wada nie tylko estetyczna, ale również poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowotna.
Wentylacja muru sposobem na pozbycie się wilgoci
Obecnie, częstym rodzajem budowanych ścian są przegrody trójwarstwowe, które składają się z warstwy nośnej, wentylacyjnej oraz osłonowej, którą najczęściej stanowi elewacja z cegieł. Szczelina wentylacja, która jest wentylacją przegrody, zapewnia prawidłowe odprowadzenie wilgotności z izolacji termicznej. Zawilgocona wełna lub styropian nie spełniają już bowiem swojej funkcji i nie chronią budynku przed stratami ciepła. Należy jednak pamiętać również o odprowadzaniu wilgoci z samej szczeliny. Najprostszym rozwianiem jest niewypełnianie pionowych spoin między cegłami na dole i górze muru, jednak zapewniamy wtedy dostęp do wnętrza naszego muru gryzoniom i owadom, które mogą uszkodzić naszą izolację. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem stosowanie puszek wentylacyjno-odwadniających, które uniemożliwiają, przedostanie się do środka muru szkodników. Puszki zaleca się umieszczać w dolnej i górnej części muru, ale również w okolicy otworów okiennych. Warto też zastosować specjalne preparaty impregnujące, zmniejszające nasiąkliwość ceglanych elewacji. Dodatkowo zniwelują też osadzenie zanieczyszczeń na licu muru oraz powstawanie wykwitów.
Skutki braku zastosowania izolacji i wentylacji podczas wznoszenia ścian
Skutki braku i pominięcia zastosowania wentylacji są bardzo dotkliwe zarówno dla naszego zdrowia, jak i kondycji naszego budynku. Zawilgocone mury są bowiem idealnym podłożem dla rozwoju grzybów i pleśni. Ich obecność w pomieszczeniach skutkuje powstaniem alergii, chorób przewodów oddechowych i reumatycznych. Powoduje także zmianę mikroklimatu w budynku – wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, a alergeny osiadają na meblach i pozostałym wyposażeniu mieszkania. Ponadto zawilgocone mury znacznie szybciej poddają się destrukcji, a obecny na nich tynk ulega przebarwieniu, a nawet łuszczy się i odpada. Ponadto, woda podciągana jest kapilarnie w górę, co może skutkować również niszczeniem stropów w budynku. Warto dlatego już na etapie projektowania zapoznać się z niezbędną izolacją domu, by w przyszłości uniknąć skutków wadliwe wykonanej izolacji.