Ceglane elewacje w 2022 roku

W roku 2022 na elewacjach nowo wznoszonych budynków mieszkalnych coraz częściej pojawia się zamiast warstwy tynku, elewacja z pięknych czerwonych cegieł ceramicznych. Trend ten zauważyć można również w obiektach handlowych oraz użyteczności publicznej – królują tu zarówno soczyste czerwienie jak i bardziej stonowane barwy. Co wpłynęło na ponowne zainteresowanie cegłą przez inwestorów?

Cegła – naturalny materiał wykorzystywany w budownictwie

Z uwagi na coraz to większe zainteresowanie ochroną środowiska, także w sektorze budowlanym, wielu inwestorów wybiera materiały, które w jak najmniejszym stopniu negatywnie wpływają na otaczającą nas przyrodę. Jednym z takich materiałów jest właśnie cegła – szczególnie ta ręcznie formowana. Ponieważ nie wykorzystuje się przy jej wytwarzaniu linii produkcyjnych, a jej suszenie często w początkowej fazie odbywa się wyłącznie na świeżym powietrzu, nie są zużywane tu źródła energii nieodnawialnej. 

Ceglane mury, czyli doskonały izolator w budynkach

Cegła to świetny izolator, który chroni przed nagrzewaniem się obiektu w letnie, słonecznie dni, pozwalając na zachowanie przyjemnego chłodu w środku budynku. W zimie natomiast ceglane mury chronią przed wydostawaniem się cennego ciepła na zewnątrz budynku. Oprócz izolacji termicznej cegła sprawdza się również jako izolator akustyczny, chroniąc budynek przed nadmiernym hałasem pochodzącym z ruchliwej ulicy czy torów kolejowych zlokalizowanych nieopodal miejsca naszego zamieszkania. 

Cegła na elewacji 

Ceglane elewacje stosowane są często w przypadku projektowania budynków ze ścianami 3-warstwowymi, gdzie część konstrukcyjną stanowią bloczki murowe, izolacyjną – wełna mineralna, a elewacyjną – cegła czerwona. Rozwiązanie to jest niezwykle efektowne i pozwala na zachowanie ponadczasowości i elegancji obiektu. Do tego ściany 3-warstwowe posiadają najmniejszy współczynnik przenikania ciepła, przez co do ogrzewania domu zużywana jest mniejsza ilość paliwa. Jest to więc jedna z bardziej ekologicznych technologii.

Cegła ręcznie formowana od Manufaktury Cegły Cekobud

Cegła powstająca w naszym zakładzie jest materiałem przyjaznym środowisku – masę na jej wyrobienie pozyskujemy ze złóż znajdujących się w okolicach zakładu, dzięki czemu wyeliminujemy transport do minimum. Do tego ręcznie formowanie cegły sprawia, że każda jest wyjątkowa i niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju. Każdy wyrób ma inny kształt, kolor i fakturę, co sprawia, że ściany i elewacje z nich powstałe wyróżniają się na tle tych murowanych z cegły produkowanej maszynowo. Cegła od Manufaktury Cekobud posiada pełną wytrzymałość i mrozoodporność, co pozwala na jej stosowanie na zewnątrz pomieszczeń. Jest to produkt odporny na działanie czynników atmosferycznych takich jak wiatr, deszcz, czy słońce.

Udostępnij ten wpis

Udostępnij