Cegła ręcznie formowana w stylu industrialnym

Industrializm to styl, który ma wielu zwolenników na całym świecie. Jego surowość i niebanalność sprawia jednak, że nie każdy ma odwagę urządzić swój dom czy mieszkanie w podobnych klimatach. Nieoczywiste połączenie materiałów i rozwiązań, otwarte przestrzenie i wykorzystywanie wyposażenia fabryk do dekoracji nowego wnętrza to jedne z charakterystycznych cech industrializmu. Co jeszcze znajdziemy w industrialnych wnętrzach?

Stal i szkło w industrialnych wnętrzach

Połączenie stali i szkła to często spotykane rozwiązanie w mieszkaniach urządzonych w industrialnym stylu. Często obecne są tu duże przeszklenia wychodzące na miasto, co dodatkowo jeszcze powiększa optycznie i tak już dużą przestrzeń. Wnętrza zwykle nie posiadają ścianek działowych, a jedynie filary lub słupy konieczne do przenoszenia obciążeń. Przestrzeń wydzielona jest często umownymi liniami – belką znajdującą się na suficie, dywanem czy zmianą koloru lub faktury ściany. Stal widoczna w industrialnych wnętrzach to najczęściej stal konstrukcyjna w postaci słupów i belek, które nie zostały osłonięte warstwą tynku i płytą. 

Charakterystyczną przestrzenią, w której spotyka się styl industrialny jest studio – często zaaranżowane z mieszkania w starej kamienicy, które zostało podzielone na kilka niezależnych lokali. Wysokie sufity to to, co styl industrialny lubi najbardziej – warto więc podwójne wykorzystać metraż i potencjał stali, budując antresole, które są idealnym miejscem do spania, a coraz częściej też typowym elementem dla industrialnych wnętrz.

Cegła w stylu industrialnym

Cegła jest często spotykana w stylu industrialnym, z uwagi iż materiał ten wykorzystywany był przy budowie kamienic i dawnych zakładów pracy. Choć przez lata cegła była niekiedy zakrywana tynkiem – w industrializmie otrzymuje ona nowe życie. Warstwa tynku jest usuwana, a cegła staje się warstwą dekoracyjną danych pomieszczeń. Z uwagi iż obecnie na rynku dostępnych jest wiele impregnatów i środków czyszczących, z powodzeniem można wykorzystać je do odnowienia ceglanych ścian.

Jeśli jednak obecna w budynku cegła jest w złym stanie, którego nie da się już naprawić – rozwiązaniem są płytki ceglane doskonale imitujące cegłę pełną. Ponadto materiał ten nie stanowi znacznego obciążenia dla przegrody pionowej oraz nie zajmuje tyle miejsca, co kolejna ściana wymurowana z cegły pełnej.

Cegła ręcznie formowana od Manufaktury Cegły Cekobud

W industrializmie doceniana jest ekstrawagancja, oryginalność i niebanalne rozwiązania – doskonale więc na ścianach sprawdzi się niepowtarzalna cegła ręcznie formowana. Ponieważ jej produkcja nie odbywa się na liniach produkcyjnych, cegła wytwarzana pracą ludzkich rąk jest jedyna w swoim rodzaju. W naszej Manufakturze zwykliśmy mawiać, że nie ma dwóch takich samych cegieł – każda posiada niespotykaną fakturę i wybarwienie. Naszą propozycją cegły do industrialnych wnętrz jest cegła Melanż utrzymana w kolorystyce ciemnej czerwieni oraz Zendra posiadająca szeroki zakres kolorystyczny od wiśniowych czerwieni po popielate szarości. Propozycje te świetnie sprawdzą się w połączeniu ze stalą i szkłem oraz w towarzystwie starych lamp z dawnych fabryk.

Udostępnij