Tynki gliniane i ich znaczenie w budownictwie ekologicznym

Glina to surowiec, który obecnie przeżywa prawdziwy renesans. Z uwagi na rozpowszechnianie stylu eko oraz naturalnych materiałów, zainteresowanie tym surowcem wzrosło w porównaniu do lat ubiegłych, dlatego oprócz tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych, coraz częściej na ścianach nowych domów pojawiają się niegdyś zapomniane tynki gliniane.

Zalety i właściwości tynków glinianych

Tynki gliniane przeznaczone są do stosowania jako warstwa wykańczająca zarówno ściany,  jak i sufity w naszych pomieszczeniach. Są to przede wszystkim produkty ekologiczne, ponieważ surowiec, z którego się składają pozyskiwany jest z natury. Glina ma właściwości przeciwgrzybiczne, co zapobiega pojawianiu się pleśni i grzybów w naszych domach. Z uwagi na jej budowę, zapewnia ona regulację poziomu wilgotności oraz kumuluje ciepło w budynku. Ponadto jeśli ktoś z domowników pali - tynk gliniany pochłania i niweluje nieprzyjemny zapach dymu papierosowego.

Obecnie przyjęło się, że dom musi być maksymalnie szczelny, co zapewni wyeliminowanie miejsc, z których wydostaje się z niego ciepło. Faktem jest, iż należy minimalizować występowanie mostków termicznych i zapewnić prawidłową izolację domu, spełniając wymagane normy, jednak warto stosować też materiały naturalne pozwalające oddychać naszym murom. Wyeliminuje to zjawisko szczelnego termosu, który nie jest zbyt korzystny dla naszego zdrowia. Gdy powietrze z pomieszczeń może wydostać się tylko za sprawą otwartych okien lub wentylacji mechanicznej, podczas naszych dłuższych nieobecności w domu powietrze pozbawione jest jakiegokolwiek ruchu, co jest przyczyną nagromadzania się wszelkich niepożądanych związków lotnych obecnych w materiałach wykańczających nasze wnętrza, czyli klejach, farbach lub wykładzinach. Tynki gliniane są w tym przypadku idealną alternatywą, która zapewnia prawidłowy przepływ powietrza w budynku.

Naturalne surowce wykorzystywane w budownictwie ekologicznym

Mimo iż większości z nas tynki gliniane kojarzą się z nierówną fakturą i dawnym budownictwem, wiele osób ponownie wykorzystuje ten surowiec z uwagi na rozwój biobudownictwa. Charakteryzuje się ono wykorzystywaniem naturalnych materiałów - oprócz tynków z gliny, również ręcznie formowanych cegieł, drewna czy słomy, co stanowi swoistą ucieczkę przed otaczającym światem i cywilizacją. Domów w tej technologii nie wybierają wcale osoby z niskim budżetem, a wręcz przeciwnie - są to zamożni ludzie, pragnący mieć swoje spokojne, pozbawione przepychu miejsce na ziemi. Oczywiście obecnie stosowane surowce naturalne są unowocześnione, co z pewnością ułatwia ich wbudowywanie.

Oferowane przez nas gotowe mieszanki tynków glinianych z Manufaktury Cekobud dostępne są zarówno w wersji drobno, jak i gruboziarnistej, co pozwala na ich wykorzystanie jako zaprawy do murowania ścian, a także warstwy wykańczającej lico ściany. Posiadają zdolność do kumulowania ciepła, przez co coraz częściej wykorzystywane są również w budownictwie energooszczędnym oraz wykazują zdolność do zapobiegania rozwoju grzybów i pleśni.

Na co zwrócić uwagę przy nakładaniu tynków glinianych?

Technologia stosowania tynków glinianych jest dosyć prosta, jednak brakuje obecnie ekip, które specjalizują się w tym sektorze. Warto dlatego przed rozpoczęciem prac znaleźć zaufanych fachowców, którzy nie zniszczą zakupionych przez nas materiałów. Ponadto w naturalnym środowisku glina po wysuszeniu pęka, co często budzi niepokój u osób decydujących się na budowanie domów z użyciem tego materiału. Jednak dostępne w naszej manufakturze mieszanki tynków z gliny zapewniają gładką powierzchnię pozbawioną rys nawet po wyschnięciu. Wybierając, więc tynki gliniane Cekobud, zyskujesz gwarancję wysokiej jakości i trwałości na lata.

Udostępnij ten wpis