Renowacja elewacji ceglanych

Cegła to materiał używany przez człowieka od wieków. W średniowieczu zainteresowanie nią znacząco wzrosło, przez co stała się ona wtedy podstawowym budulcem. Zainteresowanie tym materiałem nie słabnie również na przestrzeni lat - elewacja z cegły zawsze wygląda elegancko, a ściany z niej wykonane nie wymagają tynkowania. Jednak mimo wytrzymałości, jaką posiada ten materiał, z biegiem czasu również może wymagać renowacji.

Czyszczenie elewacji z cegły

W przypadku budynków z cegły, które nie wymagają jeszcze gruntownego odnowienia czy renowacji, niekiedy wystarczy wyłącznie czyszczenie ich za pomocą wody i środków chemicznych do tego przeznaczonych. Do tego celu stosuje się również myjkę ciśnieniową, jednak warto przed rozpoczęciem prac przetestować, czy jej użycie nie spowoduje zniszczenia spoin w murze.

Renowacja cegły w starych budynkach i zabytkach

W przypadku starych kamienic czy kościołów z cegły samo mycie często nie jest wystarczające. Mury są w różnym stanie technicznym, dlatego często konieczna jest wymiana starej cegły i uzupełnienie spoin. Do wymiany cegły używa się cegły rozbiórkowej lub nowych cegieł ręcznie formowanych dobranych do danego muru. W naszej manufakturze posiadamy szeroki wybór cegieł wykonywanych pracą własnych rąk - między innymi staropolską, stary mur, czy pruską, które wpasowują się w klimat starych budowli ceglanych. Jeśli wymiany wymagają tylko nieliczne cegły, należy po kawałku usuwać je z muru. Jest to dosyć pracochłonne zajęcie z uwagi na niebezpieczeństwo zniszczenia cegieł, które nie wykazują na dany moment uszkodzeń. W przypadku, gdy mur uległ degradacji w znacznym stopniu, zaleca się wymianę cegieł na większej powierzchni. W tym celu powinno usuwać się zniszczone cegły i wbudowywać nowe, najlepiej metodą strzępi murowych. Spowoduje to zazębianie się nowego muru ze starym i zapobiegnie pękaniu pozostałej części konstrukcji. Prace polegające na wymianie cegły na większych obszarach należy jednak skonsultować z konstruktorem, w celu przeprowadzenia bezpiecznej renowacji. 

Wymiana spoiny między cegłami

Podczas wybierania zaprawy do renowacji muru po pierwsze należy zwrócić uwagę na jej wytrzymałość. Należy bowiem stosować spoinę o niższej wytrzymałości niż cegła - w innym przypadku na skutek czynników atmosferycznych, zbyt twarda spoina będzie powodować wymywanie się cegły, której uzupełnienie jest znacznie trudniejsze od uzupełnienia fugi. Spoina powinna mieć natomiast większą nasiąkliwość niż zastosowana cegła. Zbyt szczelna masa spoinująca może spowodować po kilku sezonach rozsadzenie wmurowanej cegły. Ważne jest również prawidłowe wykonanie lica spoiny - fuga powinna być wykonana w sposób uniemożliwiający osadzanie się wody, gdyż przyczyni się to do jej wymywania. Jednak oprócz technicznych aspektów doboru spoiny, należy pamiętać również o jej wyglądzie - musi być on zbliżony zarówno kolorystycznie do zastanego materiału, jak i wykazywać podobną strukturę.

Ochrona muru z cegły po renowacji

Z uwagi, iż większość czynników niszczących mur to czynniki atmosferyczne, warto w celu ochrony muru zastosować środki hydrofobizujące, które utrudniają przenikanie wody w głąb przegrody. Dostępne w naszym sklepie środki impregnujące dodatkowo zapobiegają osiadaniu tłuszczy oraz niwelują rozwój mikroorganizmów na licu muru. Ponadto niektóre stwarzają wrażenie mokrej powierzchni, dzięki czemu kolor cegły jest jeszcze bardziej intensywny. Odpowiednie zabezpieczenie cegły wydłuży jej żywotność i zabezpieczy przed zniszczeniem.

Cegła z manufaktury Cekobud idealna do renowacji starych murów

Oprócz cegły rozbiórkowej do renowacji murów ceglanych stosuje się również ręcznie formowane cegły. Wyroby wykonywane w naszej manufakturze powstają z gliny lessowej, a dzięki tradycyjnym metodom wykonywania z powodzeniem można używać ich jako budulec w starych murach. Z uwagi na szeroki wachlarz kolorystyczny możliwe jest jej dobranie do zastanego wyglądu muru. Oprócz cegły pełnej dostępne są również kształtki ceglane oraz cegła parapetowa, która często stanowiła uzupełnienie ceglanych budowli. Są to materiały charakteryzujące się niepowtarzalną kolorystyką i fakturą, a także znaczną trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. 

Udostępnij ten wpis

Powiązane produkty