Przyczyny pojawiania się grzybów i pleśni w budynkach murowanych

Wilgoć i pleśń w pomieszczeniach to najczęściej zmora starych domów pozbawionych odpowiedniej izolacji. Zdarzyć się jednak może, że pojawia się ona również w nowo wznoszonych budynkach na skutek błędów projektowych lub wykonawczych. Przyczyn jest naprawdę wiele, jednak warto poznać każdą z nich, by następnie skutecznie ją wyeliminować. 

Przyczyny pojawiania się wilgoci w starych domach

Główną przyczyną pojawiania się wilgoci w starych domach jest ich niewłaściwa izolacja,       a niekiedy nawet jej całkowity brak. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów, nawet jeśli była zamontowana, przez lata mogla ulec degradacji i przerwaniu, przez co woda najprawdopodobniej znalazła drogę do wejścia w mur. 

Ponadto w starszym budownictwie nie stosowano wydajnej wentylacji - wiązało się to z obecnością okien drewnianych, które nie były aż tak szczelne jak obecnie stosowane okna plastikowe i zwyczajnie zastępowały dzisiejsze kanały wentylacyjne. Przez to często po wymianie stolarki okiennej na szczelniejszą, nawet jeśli w budynku przedtem nie występowała wilgoć, po jednym sezonie niekiedy pojawiają się wykwity i pleśń na murach. Szczególnie zauważyć je można w narożnikach i pod sufitem. Jednak w tym przypadku nie tylko brak izolacji jest przyczyną pojawienia się pleśni w pomieszczeniach, ale również brak przepływu powietrza. 

Przyczyny pojawiania się wilgoci w nowo wznoszonych budynkach

W nowo powstałych budynkach jedną z przyczyn nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach jest zbyt szybkie zakończenie budowy. Zrozumiałe jest, że każdy z nas marzy, by jak najszybciej wprowadzić się do swego nowo wybudowanego domu, jednak pośpiech ten może mieć negatywne konsekwencje w przyszłości. Podczas wznoszenia budynku wszelkie materiały takie jak beton, zaprawy, cegły i inne elementy murowane posiadają określoną wilgotność. Ponadto nawet po wbudowaniu zaleca się przez 28 dni polewać beton wodą, co zapobiega jego spękaniu. Wiąże się to jednak z kumulacją wilgoci na tym etapie prac, dlatego tak ważne jest jej późniejsze odprowadzenie. Technologicznie najwięcej zalet ma budowa rozłożona na dwa sezony - w pierwszym etapie wybudowanie stanu surowego, w następnym wykańczanie domu w środku. Dzięki tak rozłożonym pracom cała wilgoć z mieszanek betonowych czy zapraw zostanie spokojnie odprowadzona i nie będzie odczuwalna po wprowadzeniu się do mieszkania. 

Błędy projektowe i wykonawcze to kolejne z przyczyn pojawiania się pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Ich przyczyną może być błędne wykonanie izolacji fundamentów, na skutek czego woda podciągana kapilarnie staje się źródłem zawilgocenia ścian i stropów. Podobne skutki odczuwalne są w przypadku braku izolacji termicznej na budynku lub jej błędnego wykonania. Skutkuje to zatem pojawieniem się mostków termicznych i tak zwanych punktów rosy, czyli miejsc szczególnie narażonych na skraplanie się wody. 

Naturalne materiały dostępne w Manufakturze Cekobud

Skrupulatny projekt i staranne wykonanie budynku pozwala zniwelować powstawanie pleśni i grzybów  w pomieszczeniach. Obecnie wznoszone budynki nastawione są na jak największe zatrzymywanie ciepła - wiąże się to jednak często z tym, że również wilgoć obecna w budynku nie ma możliwości odparowywania. Ważne jest zatem regularne wietrzenie pomieszczeń, a także wydajna wentylacja, która zapewni prawidłowy obieg powietrza. Ponadto stosowanie naturalnych materiałów takich jak cegła ręcznie formowana z wysokiej jakości gliny czy tynki gliniane z wyselekcjonowanych surowców, pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. 

Udostępnij ten wpis