Mostki termiczne - co to jest i jak je niwelować

Budując dom na samym wstępie skupiamy się na jego wyglądzie - ogólnej bryle budynku czy rozmieszczeniu pomieszczeń. Po wybudowaniu stanu zero pojawiają się z kolej następne kwestie, które warto rozważyć - chociażby jak zapobiec powstawaniu niechcianych mostków termicznych. Jednak, aby się tego dowiedzieć, powinniśmy być świadomi, którą drogą ciepło z naszego domu najszybciej z niego ucieka. 

Mostki termiczne, czyli miejsce utraty ciepła z wnętrza budynku

Mostki termiczne to niechciane, na pozór niewidoczne luki w murach naszych budynków, przez które przedostaje się na zewnątrz ciepło z naszego domu. Wyróżniamy dwa rodzaje mostków - punktowe oraz liniowe. Te pierwsze powstają najczęściej na skutek przewiercania murów lub osadzania kotew. Ich obecność nie jest, aż tak odczuwalna, jak w przypadku mostków o charakterze liniowym i często są one pomijane podczas obliczeń strat ciepła. Mostki termiczne o liniowym kształcie pojawiają się najczęściej w nadprożach, grubych spoinach muru, w połączeniu stropów, dachu lub balkonów ze ścianami zewnętrznymi, w miejscu łączenia się płyt ocieplenia, a także w miejscu osadzania okien i drzwi. Powstają one najczęściej na skutek stosowania materiałów budowlanych niskiej jakości, błędów projektowych, jak i wykonawczych.

Jakie są skutki pojawienia się mostków termicznych?

Jak łatwo się domyśleć, obecność mostków termicznych, skutkuje zwiększeniem kosztów ogrzewania danego obiektu w sezonie grzewczym. Niekontrolowane miejsca utraty ciepła mogą znacznie zwiększyć ilość paliwa koniecznego do ogrzania danej kubatury budynku. Niesie to jednak konsekwencje nie tylko w postaci dodatkowych kosztów, ale również ma ogromne znaczenie ekologiczne. Brak odpowiedniej izolacji termicznej naszych ścian sprawia, że zużywamy więcej paliwa koniecznego do ogrzewania niż w przypadku ocieplonych ścian budynku, przez co znacznie przyczyniamy się do zużycia surowców występujących na naszej planecie. Miejsca występowania mostków termicznych są szczególnie narażone na zawilgocenia, a co za tym idzie na pojawienie się pleśni i grzybów. Nie wygląda to estetycznie, a ponadto jest to duże zagrożenie dla naszego zdrowia - są to jedne z przyczyn powstania alergii, problemów z oddychaniem, a także kataru i bólu głowy. 

Jak zniwelować występowanie mostków termicznych?

Aby zapobiec powstaniu mostków termicznych w naszym domu, należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Najważniejszą jest poprawna izolacja całego budynku - ścian oraz dachu. Przy ocieplaniu ścian, płyty izolacji termicznej należy układać na mijankę, aby ich spoiny nie licowały się oraz zwrócić szczególną uwagę na ich ścisłe ułożenie. W przypadku ocieplania więźby dachowej najczęściej stosuje się tu płyty i maty z wełny, jednak w niedostępnych miejscach zaleca się stosowanie ocieplenia w granulkach, które dokładnie wypełni pustki pod połacią dachu, niwelując tym samym kolejne mostki termiczne.

Przy montażu stolarki okiennej należy zwrócić szczególną uwagę na osadzenie ram okiennych. Ościeżnice zaleca się osadzać w warstwie izolacji termicznej, tak aby ocieplenie zachodziło na ramę, co zniweluje powstawanie mostków termicznych w miejscu styku okna z murem. W przypadku nadproży, składających się z kilku belek, warto zastosować pomiędzy nimi dodatkową warstwę izolacji, która zapewni ochronę ciepła znajdującego się w naszym budynku. 

Jeśli w projekcie naszego domu zaplanowany jest balkon, zazwyczaj ma on tradycyjną formę, którą jest przedłużenie stropu i zakotwienie płyty balkonowej w wieńcu. Niestety wtedy przerwana zostaje ciągłość izolacji termicznej naszego budynku, czego skutkiem jest powstanie znacznych rozmiarów mostek termiczny. Aby je zniwelować należy ocieplić płytę balkonową z każdej strony, również od góry, styropianem o grubości zbliżonej do izolacji ścian zewnętrznych. Należy to zaplanować już na etapie projektowania całego budynku, aby podczas budowy nie okazało się, że drzwi balkonowe będą kolidować z warstwą izolacji obecnej na balkonie. 

Jaki rodzaj ścian wybrać, aby uniknąć pojawienia się mostków termicznych?

Nie tylko źle wykonane nadproże, czy połączenie balkonu ze ścianą to miejsce występowania liniowych mostków termicznych. W ścianach jednowarstwowych ich powstanie jest jak najbardziej prawdopodobne, a najczęstszą przyczyną jest niepoprawne wykonanie muru przez ekipę budowlaną lub wbudowanie materiałów o niedostatecznych właściwościach. Wybierając elementy murowe należy zwrócić uwagę na ich jakość. Cegła z manufaktury Cekobud charakteryzuje się precyzyjnym wykonaniem z uwagi na jej ręczne formowanie, a także wysoką mrozoodpornością i wytrzymałością na ściskanie. Niweluje to zatem powstanie rys, które również wpływają na izolację budynku. Przy wznoszeniu ścian należy również zwrócić szczególną uwagę na zbyt grube spoiny - to właśnie one stanowią liniowe miejsca przenikania ciepła.  


W przypadku ścian dwuwarstwowych najczęstszym miejscem uchodzenia ciepła jest niedokładne ułożenie płyt izolacji termicznej. Najmniejsze ryzyko wystąpienia niechcianych mostków termicznych następuje w przypadku ścian trójwarstwowych, składających się z warstwy konstrukcyjnej, izolacyjnej oraz elewacji. Występują tam jedynie mostki punktowe, przy łączeniu fasady z warstwą konstrukcyjną za pomocą kotew, jednak są to śladowe ilości, często pomijane na etapie obliczeń strat ciepła budynku.

Udostępnij ten wpis