Cegła ręcznie formowana - co warto o niej wiedzieć

Budujesz lub właśnie remontujesz dom i marzy Ci się cegła w nowym wnętrzu? W tym artykule dowiesz się jaką cegłę wybrać oraz jak o nią dbać, aby zachwycała swoim wyglądem na dłużej.

Kiedy cegła stała się popularna we wnętrzach?

Cegła swoją największą popularność we wnętrzach zyskała w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to na rynku pojawiało się wiele opuszczonych fabryk i zakładów pracy. Miejsca te były jednak chętnie zagospodarowywane przez artystów, którzy tworzyli w opuszczonych budynkach początkowo swoje mieszkania, a kolejno miejsce wystaw swoich dzieł. Ciekawymi i wyróżniającymi się na rynku obiektami zainteresowali się także deweloperzy, którzy postanowili wykorzystać potencjał ceglanych budowli i zaadaptować je na apartamenty dla bogatszej klasy społeczeństwa. Sprawiło to, że cegła we wnętrzach stała się prawdziwym hitem a jej potencjał wykorzystywano w aranżacjach wielu obiektów mieszkalnych oraz użyteczności publicznej czy handlowych. 

Jak powstaje cegła ręcznie formowana?

Proces powstawania cegły ręcznie formowanej rozpoczyna się od wydobycia gliny lessowej - tereny Kraśnika gdzie zlokalizowana jest Manufaktura Cegły Cekobud stanowią zagłębie tego surowca, co zdecydowanie ułatwia zaopatrzenie zakładu. Po dostarczeniu gliny do Manufaktury kolejno jest ona selekcjonowana i wyrabiana do uzyskania jednolitej konsystencji. Uzyskana masa umieszczona jest następnie w drewnianych formach -  szczególną uwagę należy zwrócić na jej obecność w narożach, aby materiał szczelnie ją wypełniał. Po uformowaniu cegieł są one wyciągane z form, a proces ich suszenia odbywa się początkowo na placu, a kolejno trafiają one do ceramicznego pieca.

Niepowtarzalna cegła ręcznie formowana i jej cechy charakterystyczne

Cegła ręcznie formowana wytwarzana jest pracą ludzkich rak, co sprawia, że każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju. Każda posiada oryginalne wybarwienie, kształt i fakturę, co zdecydowanie wyróżnia je na tle cegieł produkowanych maszynowo. Cegła mimo ręcznego formowania wykazuje wysoką wytrzymałość i pełną mrozoodporność - z powodzeniem zatem można budować z niej ściany zewnętrzne, konstrukcyjne oraz wznosić elewacje. Posiada ona podwyższoną nasiąkliwość w porównaniu do cegieł produkowanych maszynowo, co jednak nie przekłada się negatywnie na jej trwałość. Warto jednak wybierać zaprawy murarskie dedykowane murom o podwyższonej nasiąkliwości - zapobiegnie to zbyt szybkiemu wchłanianiu wody przez wyroby ceramiczne, co w konsekwencji może spowodować kruszenie się spoiny w przyszłości. 

Jaką cegłę wybrać do danego wnętrza?

Przy aranżacji wnętrz cegłę wykorzystać można praktycznie w każdym pomieszczeniu - zarówno w salonie, sypialni, kuchni czy w łazience. Należy jednak szczególnie zastanowić się nad jej barwą i kolorystyką - cegły o ciemniejszym wybarwieniu polecane są do przestronnych wnętrz, najlepiej w zestawieniu z jasnymi meblami. Niewielkie wnętrza zaleca się aranżować za pomocą jasnych barw - optycznie powiększa to przestrzeń i nie stanowi ciężkiego akcentu w pomieszczeniu. 

W przypadku montowania cegły na ścianach kuchni czy łazienki warto zabezpieczyć jej fakturę odpowiednim impregnatem, który zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do struktur materiału.  Pozwoli to zachować odpowiednie właściwości materiału oraz zniweluje rozwój pleśni i grzybów. Ponadto odpowiednio zabezpieczona powierzchnia zapobiega osiadaniu kurzu oraz drobnoustrojów. 

Udostępnij ten wpis