Najczęstsze błędy popełniane przy murowaniu ścian

Choć ściany z cegły znane są od wieków, nadal podczas ich wznoszenia popełnianych jest wiele błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd i konstrukcję danego budynku. Niekiedy ekipy budowlane lekceważą podstawowe zalecenia producenta, twierdząc iż nie mają one ostatecznego wpływu na wytrzymałość i żywotność muru. Jednak niekiedy pominięcie jednej warstwy izolacji lub zastosowanie za małego przewiązania może mieć negatywne skutki odczuwalne w późniejszym użytkowaniu budynku.

Brak izolacji poziomej fundamentów

Mimo iż izolacja dotyczy fundamentów, to ma ona znaczący wpływ również na prawidłowe zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Woda podciągana jest kapilarnie, dlatego przez zawilgocone fundamenty woda przemieszcza się wyżej na przegrody pionowe budynku. Brak poziomej izolacji fundamentów jest często spotykany w starych domach – konieczne jest wtedy osuszanie ścian przez zastosowanie iniekcji lub elektroosmozy. Są to jednak czasochłonne i kosztowne metody, dlatego podczas wznoszenia nowych konstrukcji warto zadbać o ich prawidłową izolację i zapobiegać pojawianiu się wilgoci.

Murowanie cegieł z jednej palety

Podczas wznoszenia ścian zalecane jest używanie cegieł z minimum trzech palet. Nie ma to znaczenia konstrukcyjnego, lecz estetyczne. Może się zdarzyć, że cegła tworząca naszą elewację, różni się wybarwieniem na poszczególnych paletach. Przez to wykorzystując do murowania cegły tylko z jednej dostawy, tworzyć się mogą widoczne obszary lub warstwy odznaczające się kolorystyką. 

Zbyt niska lub wysoka temperatura otoczenia podczas murowania

Temperatura otoczenia ma znaczący wpływ na wytrzymałość spoin łączących elementy murowe. W przypadku zbyt niskiej temperatury woda zawarta w zaprawie murarskiej będzie zamarzać, co skutkować będzie jej nieprawidłowym wiązaniem i twardnieniem. Podobne skutki odczujemy w przypadku wysokich temperatur, które przyczyniają się do zbyt szybkiego odparowywania wody. Powodować to może również pękanie i rozwarstwianie się zaprawy. Zalecana temperatura do wznoszenia ścian wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. 

Źle dobrana zaprawa murarska

Zaleca się stosowanie zaprawy murarskiej o mniejszej wytrzymałości, ale wyższej nasiąkliwości, w porównaniu do zastosowanych elementów murowanych. Zapobiegnie to wykruszeniu cegieł na styku ze spoiną w czasie sezonu zimowego, gdy często notowane są temperatury poniżej zera. Zdecydowanie łatwiej jest bowiem uzupełnić wypłukaną spoinę, niż ubytki w zniszczonej cegle. 

Niewłaściwe przewiązanie elementów

Niewłaściwe przewiązanie muru skutkować może pojawianiem się rys i pęknięć na ścianach. Ma to nieestetyczny wygląd, jak również stanowi znaczne obniżenie wytrzymałości przegrody pionowej. W przypadku elementów do 25 cm długości zalecany zakład wynosi 0,4 wysokości elementu lub co najmniej 40 mm, natomiast w przypadku większych produktów należy stosować zakład wynoszący 0,2 wysokości lub 100 mm. 

Zła organizacja pracy

Murowanie ścian zaleca się zaczynać od wyciągnięcia narożników, co zapewni prawidłową geometrię budynku. Przyjęło się, iż w przypadku jednej kondygnacji murarz dzieli daną ścianę na trzy działki robocze – tuż nad posadzką oraz na wysokości 11,1 m i 22,2 m nad stropem. Na każdym z tym poziomów należy urządzić osobne stanowisko robocze, z wykorzystaniem rusztowań w przypadku prac na wysokości powyżej 1 m, co zapewni odpowiedni komfort pracy murarzy.

Brak dylatacji w ścianach

Dylatację koniecznie należy zastosować między ścianą działową a stropem – przestrzeń tą zaleca się wypełnić elastycznym materiałem, który będzie w stanie dopasować się do danych obciążeń. Może bowiem zdarzyć się, że strop ulegnie lekkiemu ugięciu lub klawiszowaniu. Ściana działowa nie jest projektowana do przenoszenia obciążeń, więc w przypadku oparcia stropu na niej może wystąpić jej zarysowanie. W przypadku ścian nośnych zaleca się stosowanie dylatacji, gdy domurujemy ścianę do już istniejącej części budynku lub gdy długość ściany wykonanej z elementów ceramicznych przekracza 30 m – ma to związek z nierównym osiadaniem budynku na tak dużych odległościach. Mimo iż grunt na ogół jest zbliżony do siebie właściwościami, mogą występować pojedyncze zmiany w ułożeniu warstw, co wpływa na ich nośność.

Udostępnij