Cegła na elewacji to ponadczasowe rozwiązanie. Jeśli marzysz o wykończeniu ścian tym surowcem, a Twój dom już został wybudowany z innych materiałów lub zaprojektowano jego budowę z pustaków – idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku zastosowanie płytek ceglanych na elewacji budynku. Jest to materiał, którego z zewnątrz nie sposób odróżnić od cegły pełnej, oczywiście jeśli zostanie wykonany w solidny i staranny sposób.
Układanie płytek ceglanych na ścianie dwuwarstwowej
Ściany dwuwarstwowe są najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w naszym kraju. Mają stosunkowo dobre właściwości izolacyjne, a ponadto są zdecydowanie tańsze niż przegrody trójwarstwowe. Jest to jednak technologia łącząca warstwę nośną z izolacją termiczną, gdzie elewacja wykańczana jest najczęściej tynkiem. Co jednak jeśli marzy nam się dom z cegły, a nasz budżet jest ograniczony i nie pozwala nam na zainwestowanie w ściany trójwarstwowe z elewacją z cegły pełnej? Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy ułożenie elewacji z płytek ceglanych, jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Izolacja termiczna będzie wtedy bowiem przenosić znacznie większe obciążenia niż w przypadku zastosowania tynku. Zaprawa powinna być zdecydowanie grubsza i wynosić około 7 mm, a także należycie zazbrojona siatką o wysokiej gramaturze lub standardowej grubości, lecz podwójną warstwą. Dodatkowo izolacja termiczna powinna być zakotwiona razem ze zbrojeniem, co zapewni większą wytrzymałość elewacji.
Klej lub zaprawę klejącą na płytki nakładamy za pomocą pacy zębatej. Pozwoli to uniknąć zarówno pozostawienia pustych miejsc na płytce, jak i pozbycia się nadmiaru materiału. W celu zapewniania jak najlepszego efektu należy układać płytki mijankowo, tak aby jak najbardziej odwzorowywały realistyczne przewiązanie cegieł. W przypadku zaprojektowania elewacji przypominającej wiązanie główkowo-wozówkowe płytki ceglane należy przecinać na pół za pomocą szlifierki.
Spoiny zaleca się wypełnić fugą, co zapewni jeszcze bardziej realistyczne odwzorowanie prawdziwego muru z cegły oraz zwiększy przyczepność zastosowanych płytek. Stanowi ona zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci pod powierzchnię płytek i zapobiega powstawaniu wykwitów na elewacji. Fugowanie należy jednak rozpocząć dopiero po całkowitym związaniu kleju – czas wiązania jest indywidualnie określany przez producenta danego produktu.
W przypadku ścian jednowarstwowych należy pamiętać o oczyszczeniu podłoża z kurzu i zanieczyszczeń, a następnie płytki zamocowuje się już bezpośrednio do warstwy konstrukcyjnej.
Czy warto zdecydować się na elewację z płytek ceglanych?
Jeśli podoba Ci się cegła na elewacji, wybór płytek ceglanych jest praktycznym i znacznie tańszym rozwiązaniem niż murowanie kolejnej warstwy elewacji z cegły pełnej. Ponadto jest to zdecydowanie szybszy sposób, zapewniający równie wysokie walory estetyczne. Płytki dostępne w naszej ofercie Manufaktury Cekobud wyróżniają się precyzyjnym wykonaniem z uwagi na ich ręczne formowanie, wysoką mrozoodpornością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Z powodzeniem można je stosować jako wykończenie ścian zewnętrznych naszych domów, a ich szeroki wybór kolorystyczny zapewni niepowtarzalność Twojej elewacji.