Cegła ręcznie formowana w stylu loftowym i industrialnym

Stare fabryki i wiekowe zakłady pracy – to inspiracje zarówno dla stylu industrialnego, jak i wnętrz utrzymanych w klimacie loft. Charakteryzują się one otwartymi przestrzeniami, wysokimi sufitami i stosowaniem surowych materiałów – stali, szkła i nieotynkowanej cegły. Style te przeżywają w ostatnich latach prawdziwe odrodzenie i są często wykorzystywane w projektowaniu wnętrz przez architektów i projektantów. Jak jednak znaleźć materiały, które oddadzą klimat dawnych lat? 

Styl loftowy i industrialny – jak to się zaczęło?

Faktyczny rozkwit stylu loft, podobnie jak i wnętrz industrialnych, nastąpił w latach 50 i 60. XX. wieku w Stanach Zjednoczonych, mimo że lofty swoje prawdziwe początki miały we Francji w wieku XIX. Minęło zatem trochę czasu, zanim w USA opuszczone zakłady pracy zajęli artyści, których nie stać było na wynajęcie prawdziwej pracowni. Kolejno lofty oprócz pomieszczeń do pracy dla środowiska artystycznego, stały się również miejscem wystaw i ośrodkami spotkań miłośników sztuki. Z uwagi na ciekawy i niespotykany na tamte czasy sposób urządzania wnętrz, szybko zainteresowała się nimi również bogatsza część społeczeństwa. Deweloperzy zaczęli wykupywać całe fabryki i urządzać je już ze znacznie większym budżetem. Przez to opuszczone zakłady stały się również mieszkaniem dla biznesmenów i menedżerów, którzy pragnęli stać się właścicielami apartamentów, utrzymanych w najmodniejszym na tamte czasy – surowym klimacie! 

Dotarcie do Polski stylu loft wiąże się ze zmianą ustroju, jaki nastąpił pod koniec lat 80.  Wiele hal produkcyjnych przekształcono wtedy na budynki mieszkalne. Szczególnie zauważyć to można było w zachodniej części naszego kraju, gdzie fabryki wznoszone były z charakterystycznej czerwonej cegły, typowej dla niemieckiego budownictwa. Opuszczone już wtedy fabryki zyskały nowe życie, stając się ekskluzywnymi apartamentami w stylu loft!

Czym charakteryzuje się styl loftowy i industrialny? 

Styl lofty i industrialny łączy nie tylko historia, ale i wiele elementów wystroju. Oba te style inspirują się obiektami przemysłowymi, a więc otwarte przestrzenie i surowe materiały to ich cechy charakterystyczne. Instalacje w apartamentach loft często są odkryte, a na ścianach widoczna jest nieotynkowana cegła. Szeroki wybór cegły ręcznie formowanej w naszej Manufakturze Cekobud pozwoli Ci na odwzorowanie klimatu industrialnych wnętrz! Jeśli jednak jesteś w czasie remontu i zakończony jest już etap wznoszenia ścian, warto skorzystać z ceglanych płytek, które doskonale zastępują prawdziwą cegłę pełną. Ich nieregularny kształt sprawi, że jeszcze bardziej odwzorują stare cegły. Ponadto duże okna i betonowa, polerowana podłoga to prawdziwy “must have” pomieszczeń w loftowym klimacie z nutką industrializmu. Jeśli więc obecnie planujesz budowę domu lub remont mieszkania, a chcesz utrzymać je w loftowym lub industrialnym klimacie, musisz postawić przede wszystkim na wysoką jakość materiałów dostępną właśnie w naszej Manufakturze Cekobud. W stylach tych pozostawiasz widoczną konstrukcję, więc Twoje materiały oprócz odpowiedniej wytrzymałości, koniecznie muszą posiadać również estetyczne wykończenie.

Udostępnij